Ile kosztuje złoto?

2 marca 2020
7
Złoto uznawane jest za dobro luksusowe, dlatego wiele osób lubi otaczać się wyrobami z tego metalu. Ze złota wykonuje się nie tylko drogocenną biżuterię, gdyż ze względu na swoje właściwości, znajduje ono zastosowanie także w przemyśle i wielu innych branżach. Oprócz tego w złoto można inwestować, aby pomnażać swój kapitał. Ile więc kosztuje gram złota i czy rzeczywiście jest dobrą inwestycją?
 

Co wpływa na koszt grama złota?

Mogłoby się wydawać, że każde złoto jest takie same, a różnice w cenie wynikają jedynie z wagi zgromadzonego kruszcu. Nic bardziej mylnego, gdyż na wycenę grama złota wpływa wiele, różnych czynników, takich jak:
 
  • próba złota,
  • aktualny kurs złota,
  • forma sprzedawanego złota.
Najcenniejsze jest złoto najwyższej próby i to właśnie ono stanowi najbardziej zyskowny element inwestycyjny. Żeby zarobić na złocie, trzeba śledzić aktualne zmiany na rynku, aby nabyć kruszec po jak najniższej cenie, a sprzedać w momencie, gdyż jego wartość poszybuje w górę.
 

Ile warte jest złoto?

Wartość złota określa się za pomocą promili, które oznaczają, jaka wartość procentowa złota znajduje się w danym wyrobie. Są to tak zwane próby, które określają, ile warte jest złoto. Na przykład w złocie o próbie 585 będzie 585 promili, co oznacza, że w danej mieszance znajduje się 58,5 % czystego złota. Oprócz tego, wartość złota określa się również w karatach. 1 karat to ¼ zwartości złota w mieszance. W ten sposób, można przeliczyć najpopularniejsze próby na karaty:
 
24 karatowe złoto
Próba 999
18 karatowe złoto
Próba 750
15 karatowe złoto
Próba 585
12 karatowe złoto
Próba 500
8 karatowe złoto
Próba 333
 
Za czyste złoto uważany jest stop 24 karatowy o próbie 999, gdyż jest to najwyższa wartość, jaką można dostać.
 

Próba złota 750 – cena

Jest to 18 karatowe złoto, co daje dość wysoką zawartość złota w stopie. W związku z tym, sporo kosztuje na skupie. Gram złota w wyrobie próby 750 wynosi ponad 120 zł, jednak należy pamiętać, że wartość ta może się zmienić wraz z sytuacją rynkową.
 

Próba złota 585 – cena

Jest to najpopularniejszy wariant, który wykorzystuje się do wyrobów jubilerskich. Obecnie jego cena za gram wynosi około 100 zł, jednak uzależniona jest od aktualnego cennika na skupie. W podobnej cenie jest również próba złota 583, gdyż w obu przypadkach zawartość czystego złota w mieszance jest bardzo zbliżona.
 
Jest jeszcze próba złota 333, którego cena jest znacznie niższa i wynosi około 50 zł za gram. Ze względu na niską cenę, ten wariant nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem wśród inwestorów nastawionych na szybki zysk.
 

Jak zacząć inwestować w złoto z Fintera.pl?

Na złocie można sporo zarobić, pod warunkiem, że zainwestuje się w odpowiednim momencie. Jeżeli nie masz wystarczających środków, aby zgromadzić kapitał w złocie, możesz skorzystać w dowolnej opcji finansowania. Na Fintera.pl znajdziesz zestawienie najlepszych ofert kredytów i pożyczek pozabankowych, dzięki którym z łatwością dopasujesz wariant do swoich planów inwestycyjnych.
 
udział